Меню

Держава продовжує підтримувати аграрну сферу попри війну. Навіть зараз сільгоспвиробники можуть скористатися бюджетною програмою підтримки та отримати часткову компенсацію за придбану с/г техніку вітчизняного виробництва. 

Простою мовою: купуєш вітчизняну сільгосптехніку – повертаєш собі 25% від її вартості без ПДВ. Відбувається такий собі win-win. Підтримку отримують і аграрії, і національні виробники с/г техніки. 

З цієї статті ви дізнаєтесь, хто може скористатися цією програмою та як це правильно зробити.

 

Що відомо про програму 

Державна програма часткової компенсації вартості вітчизняної с/г техніки та обладнання діє з 2017 року. Як повідомляла пресслужба Мінагрополітики, лише за вересень 2021 року в програмі взяли участь 1529 виробників сільгосптоварів. Тоді держава спрямувала майже 300 млн грн, щоб компенсувати аграріям вартість купленої с/г техніки. 

 

Як це працює? 

Процедура передбачена Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва, затвердженим постановою КМУ від 01.03.2017 р. № 130 (далі — Порядок № 130).

Якщо коротко: с/г виробник купує вітчизняну техніку з конкретного переліку, який формує Мінекономіки. Оплата має проходити через конкретний банк, що є учасником програми. Згодом через цей же банк аграрій подає пакет документів та отримує на свій рахунок 25% від вартості купленої техніки без урахування ПДВ. 

Звичайно, в процедурі є ряд нюансів. Зокрема, далеко не кожний аграрій може претендувати на таку компенсацію. Для цього йому необхідно, перш за все, відповідати певним критеріям. 

 

Хто отримує компенсацію, а кому можуть відмовити

Відшкодувати вартість техніки можуть юридичні особи та ФОПи, чия основна діяльність – це постачання сільгосптоварів. 

Такі товари мають бути вироблені на їхніх власних або орендованих основних засобах. При цьому питома вага вартості с/г товарів повинна становити не менше 75% від вартості всіх товарів, які ФОП чи юрособа поставили протягом 12 попередніх послідовних звітних періодів сукупно. 

Щодо новоутворених сільгоспвиробників, які працюють менше 12 календарних місяців – питома вага вартості їхніх товарів розраховується за результатами кожного окремого звітного періоду.   

Водночас розраховувати на компенсацію не варто аграріям, якщо:

  • проти них порушено справу про банкрутство, їх визнано банкрутами або вони перебувають на стадії ліквідації;
  • мають заборгованість з податкових чи інших платежів, які контролює ДПС, станом на перше число місяця, в якому вирішується питання виплат;
  • проти них застосовані економічні чи інші обмеження за рішенням РНБО, що введені в дію Указом Президента України та передбачені Законом України «Про санкції».   

Відповідність сільгоспвиробника цим критеріям перевіряє Мінагрополітики на підставі інформації від ДПС. Якщо аграрій не відповідає цим вимогам, його виключають з переліку одержувачів компенсації.  

 

За яку техніку можна отримати компенсацію

Одержати відшкодування можна винятково за «вітчизняну» техніку та обладнання. 

Якщо говорити мовою Порядку № 130, то вітчизняною вважається техніка, ступінь локалізації виробництва якої перевищує 60%. Тобто, на 60% вона виготовлена в Україні. Ця вимога не стосується тракторів, самохідних та причіпних комбайнів, спеціальних авто с/г призначення, інших самохідних енергетичних засобів с/г призначення.

Ступінь локалізації («вітчизняності») перевіряє Мінекономіки. Після цього міністерство формує перелік техніки та публікує його на своєму сайті. Так, 13 березня 2022 року Мінекономіки опублікувало найсвіжіший перелік вітчизняної техніки та обладнання, за які можна отримати компенсацію.    

 

Як отримати компенсацію – покроковий план

Якщо виробник сільгосптоварів не має податкових боргів, не перебуває під санкціями або в процесі банкрутства чи ліквідації, він може придбати техніку та розраховувати на часткову компенсацію. Всю процедуру можна поділити на 3 кроки.

Крок 1: обрати «уповноважений» банк та відкрити в ньому рахунок. 

Уповноваженим називають банк, який є учасником цієї бюджетної програми та підписав Меморандум про загальні засади співробітництва з Мінагрополітики. Переглянути перелік уповноважених банків можна на сайті Мінагрополітики.   

Крок 2: придбати техніку або обладнання, чия вартість підлягає частковій компенсації. 

Нагадаємо, що перелік такої техніки публікується на сайті Мінекономіки. Сплатити за техніку необхідно через уповноважений банк. 

Крок 3: зібрати та подати до уповноваженого банку пакет документів для отримання часткової компенсації.

До пакета документів входять:

  • копія платіжного документа, який підтверджує вашу оплату;
  • акт приймання-передачі обладнання або техніки;
  • свідоцтво про реєстрацію техніки, якщо вона підлягає обов’язковій реєстрації;
  • заявка для отримання часткової компенсації.

Заявка заповнюється за формою, яка затверджена наказом Мінагрополітики. Переглянути та завантажити цю форму можна в додатках до наказу

Якщо ви не бажаєте витрачати час на збирання та оформлення документів – довірте це кваліфікованому юристу. Він підготує та подасть пакет документів від вашого імені, а також буде тримати це питання на контролі, доки ви не отримаєте компенсацію.   

 

Які строки для подання заявок, їх розгляду та виплати компенсації 

Порядок № 130 встановлює чіткі строки для кожного етапу – від подачі заявки до виплати коштів. Розглянемо їх докладніше.

Коли подаються документи на компенсацію? Якщо ви придбали техніку до 1 грудня поточного року, то подати заявку необхідно до 5 грудня поточного року. Якщо техніка чи обладнання були придбані після 1 грудня, то подавати на компенсацію можна з 1 квітня наступного року. 

Що відбувається далі:

  • щомісяця до 10 числа уповноважені банки подають до Мінагрополітики реєстр с/г виробників, які претендують на часткову компенсацію; 
  • далі протягом 5 календарних днів міністерство перевіряє цей перелік та виключає з нього тих, хто не відповідає критеріям для отримання компенсації; 
  • щомісяця до 25 числа (у грудні до 20) Мінагрополітики затверджує розподіл бюджетних коштів між уповноваженими банками – саме ці кошти підуть на часткову компенсацію вартості с/г техніки та обладнання. Одразу після цього кошти перераховуються банкам.

Коли аграрій отримує кошти? Банк виплачує компенсацію впродовж 3-х банківських днів після їх отримання від Мінагрополітики. Гроші надходять на поточний рахунок одержувача. 

 

Що варто врахувати тим, хто претендує на компенсацію

Якщо ви придбали сільгосптехніку та отримали за неї часткову компенсацію – ви маєте використовувати цю техніку за призначенням і не можете її відчужувати протягом 3-х наступних років. 

Єдиний виняток – ви можете передати таку техніку в заставу уповноваженому банку. Тоді сам банк може її відчужувати для погашення ваших боргових зобов’язань за кредитним договором.  

В будь-якому разі аграрію доведеться повернути отриману компенсацію. До того ж він не зможе подавати документи для отримання такої компенсації в майбутньому впродовж наступних 3-х років.   

Плануєте придбати техніку та хочете частково компенсувати її вартість? Щоб не витрачати час та зусилля дарма, зверніться до кваліфікованого юриста. Він проаналізує, чи відповідаєте ви необхідним критеріям, допоможе зібрати та подати документи для успішного одержання компенсації. 

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями