Меню

“Страшний сон, що став реальністю”, – так відчуває себе мати, у якої вкрали дитину. А найгірше, що через стрес та хвилювання жінки втрачають дорогоцінний час та можливість повернути дитину додому. У цій статті адвокат Mitrax Юрій Бабенко пояснює, що робити,  якщо батько вкрав дитину у матері. Адже жодна жінка не повинна залишатися з цим горем наодинці.

Чоловік вкрав дитину: що робити

А чи можна вживати слово “викрадення” по відношенню до батька? Так, за міжнародними правилами викрадення дитини це відмова повернути вивезену за кордон дитину із порушенням батьківських прав другого з батьків. Основний документ, який регулює ці питання Конвенція про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей. Вона передбачає, що батько чи мати не можуть одноосібно змінити місце проживання дитини чи вивезти її в іншу країну.

Конвенція зобов’язує органи різних держав співпрацювати задля повернення викраденої дитини. Але взаємна допомога передбачена лише для держав, які підписали Конвенцію. Їх перелік можна подивитися тут.

Тож якщо батько вкрав дитину у матері, потрібно звертатися до суду або до Міністерства юстиції. Саме ці органи займаються поверненням дітей в Україну.

Як повернути викрадену дитину через суд

Матері необхідно подати позов до суду за місцем реєстрації батька-викрадача. До справи також варто залучити орган опіки та піклування.

У позові викладіть всі обставини справи. Зокрема, зазначте дату виїзду батька з дитиною за кордон та країну їх перебування, а також постійне місце проживання дитини до виїзду.

До позову додайте такі докази:

 • копію довідки про реєстрацію дитини;
 • копії авіаквитків;
 • копію заяви-згоди на виїзд дитини за кордон на конкретний строк;
 • копії квитанцій про тривале утримання дитини в Україні до виїзду за кордон;
 • копії довідок та характеристик з української школи або садочка;
 • медичні довідки, які підтверджують належний догляд за дитиною в Україні;
 • фото та відео з буденним життям матері та дитини;
 • показання свідків;
 • копії переписок, в яких ви вимагаєте повернути дитину додому;
 • інші докази, які підтверджують обставини вашої справи.

Рішення українського суду буде направлено для виконання за кордоном. Вже там місцеві суди та інші державні органи співпрацюватимуть і сприятимуть негайному поверненню малечі додому.

Більше корисної інформації в нашоу телеграм-каналі “Качай права!” 

Як повернути викрадену дитину через Мін’юст

Допомога у разі викрадення дитини батьком — безпосередня компетенція Міністерства юстиції. Звертайтеся сюди із заявою про сприяння поверненню дитини. В заяві вкажіть всю відому інформацію, яка допоможе знайти та повернути дитину додому.

Як буде діяти Мін’юст? Міністерство звертається до іноземних уповноважених органів, Інтерполу, прикордонних служб тощо.  Дуже часто при сприянні іноземних органів звернення до Мін’юсту дає позитивний результат і дитину вдається повернути без звернення до суду. В будь-якому разі, вас будуть інформувати про всі проміжні результати процедури.

Звернення до Мін’юсту не виключає судовий процес. Цей орган може подати позов  у ваших інтересах. Так відбувається, коли без участі суду врегулювати питання не вдалось. 

Така ж система працює і при поверненні дитини з території України за кордон. Якщо ви постійно проживали з сином чи дочкою в іншій країні, а батько незаконно вивіз дитину в Україну, можна звернутися в український суд чи Мін’юст.

Шанси на повернення при викраденні дитини батьком

При розгляді таких справ суд враховує думку дитини та виходить з її інтересів. На жаль, рішення може бути не на вашу користь.

Справа в тому, що суди зважають на:

 • строк перебування дитини за кордоном;
 • наявність у малечі в новій країні сталих соціальних зв’язків, друзів, захоплень;
 • обстановку у місці проживання в Україні та за кордоном;
 • рівень зближення з новою культурою, мовою та традиціями;
 • можливі ризики для фізичного та психічного здоров’я дитини після повернення;
 • інші обставини, які свідчать про прив’язаність дитини до нового місця проживання.

За сукупністю всіх обставин суд може дійти висновку, що повернення до України не відповідатиме інтересам дитини. Різка зміна обстановки та втрата звичного середовища може травмувати психіку малечі. Тож навіть якщо батько вкрав дитину у матері і незаконно утримував її за кордоном, суд може відмовити у її поверненні.

Викрадення дитини батьком

 

На жаль, на практиці такі випадки – не рідкість. Колишній чоловік вкрав дитину у Марії. Він виїхав з сином за кордон і не повернувся у встановлений строк. Марія довго намагалася вмовити колишнього чоловіка повернути дитину, навіть приїжджала у Польщу, але розшукати їх не вдалось. Пройшло півтора роки, перш ніж жінка звернулась до Мін’юсту за допомогою. Процес йшов досить довго і зрештою справа дійшла до суду. Після детального вивчення справи суд встановив, що дитина за два роки адаптувалась до нового середовища. Син Марії знайшов друзів, відвідує різні гуртки, активно вивчає мову і чудово почуває себе поруч з батьком. Крім цього, дитина готується вступити в садочок у Кракові. Хлопчику в цьому віці зашкодить різка зміна  звичного середовища, що може вплинути на її психіку. Тому суд відмовив у позові про повернення дитини в Україну. 

Як бачите, не варто гаяти часу. Слід звертатися за допомогою одразу, як виникають ознаки викрадення дитини батьком. Наприклад, батько порушує законні строки перебування з дитиною за кордоном, навмисно не виходить на зв’язок і не повідомляє, де знаходиться дитина. Радимо також заручитися підтримкою адвоката із сімейних спорів, який не дозволить компетентним органам затягувати процес та ставити вас у завідомо програшне становище.

Чи можна притягнути до відповідальності батька, який викрав дитину

Зараз якщо батько викрав дитину у матері, він не несе жодної відповідальності. Це призводить до використання дитини як інструменту впливу для вирішення особистих конфліктів з матір’ю. 

Але нещодавно депутати підготували законопроєкт, який покладе край батьківському свавіллю. Він стосується не лише незаконного вивезення за кордон, але й викрадення дитини батьком в межах України. Якщо батько вкрав дитину у матері, він може потрапити до в’язниці на 6 років. 

Відповідальність торкнеться всіх, хто викрадає дитину у того з батьків, у якого на законних підставах знаходиться дитина. Це стосується і графіку спілкування з дитиною: якщо батько умисно порушує обумовлений час спілкування та не повертає дитину матері, його можна буде притягнути до відповідальності. Про те, як встановити графік спілкування з дитиною, ми розповідали тут. 

Проте законопроєкт ще не ухвалений, тож поки що покарати батька за викрадення дитини не можна. 

Подписаться на новости
Получайте свежие новости на свой email
Поздравляем, вы успешно подписались на новости блога!

Чи допоможуть юристи в разі викрадення дитини батьком

Якщо батько вкрав дитину у матері, діяти потрібно зібрано та оперативно. В таких стресових ситуаціях необхідна допомога досвідченого адвоката, який поверне вашу дитину додому та заощадить найцінніше – час. Юрій Бабенко точно знає, як не згаяти ні хвилини і домогтися позитивного результату.

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями