Меню

Попри два десятиліття фактичного застосування аутстафінгу в українському бізнесі, чіткого уявлення про цей механізм використання найманої праці так і не склалося. Саме тому пропонуємо вашій увазі юридичну консультацію з цього питання.

Що таке аутстафінг?

Аутстафінг – це послуги з виведення співробітників поза штат замовника («out» – вивід, «staffing» – штат). Виводить «за штат» здебільшого допоміжний персонал. Згідно з відомостями від провайдерів таких послуг, замовлення на аутстафінг розподіляються наступним чином: 46% – адмін. персонал, 24% – фінансисти середньої ланки, 14% – IT-фахівці, 10% – топ-менеджери, 6% – робітничі спеціальності.

Аутстафінгова компанія забезпечує:

 • оформлення співробітників/ звільнення з роботи;
 • правову відповідальність за кадри;
 • виплату зарплати та відрахування внесків до соц. фондів;
 • кадрове діловодство та бухгалтерію;
 • врегулювання трудових спорів;
 • оформлення відпусток, відряджень, лікарняних листів;
 • соціальне та медичне страхування.

Якими законами регулюється діяльність аутстафінгових компаній?

Чинними є наступні норми:

 • Підпункт 14.1.183 Податкового кодексу: «послуга з надання персоналу» (ширша категорія у порівнянні з аутстафінгом).
 • Ст.39 закону №803-XII «Про зайнятість населення» 1991 р.: Діяльність суб’єктів, що здійснюють найняття співробітників для виконання ними надалі трудових обов’язків в іншого роботодавця.

 

Пряме формулювання поняття «аутстафінг» в законодавстві відсутнє. Спроби унормування цього напрямку діяльності були невдалими:

 1. Порядок, затверджений постановою КабМіну від 20 травня 2013 р. № 359, не набрав чинності.
 2. Законопроект № 2118а був знятий з розгляду.

В іноземній практиці застосування аутстафiнгу регулюється Конвенцією про приватні агенції зайнятості №181 від 19.06.1997 р. Проте цей міжнародний нормативно-правовий акт Україною не ратифікований.

Недоліки та переваги аутстафінгу персоналу в Україні

Серед головних переваг аутстафінгу – уникнення податкового навантаження та кадрових питань, які виникають у роботодавця. На аутстафінгову компанію перекладається обов’язок з оформлення трудових договорів. Водночас, головні недоліки використання аутстафінгу персоналу при веденні бізнесу – це правові ризики, Про них – нижче.

 

Які ризики аутстафінгової діяльності?

В законі №803-XII зазначається: діяльність суб’єктів господарювання, що наймають співробітників для подальшого виконання ними роботи в іншого роботодавця, без дозволу забороняється.

Логіка наступна:

 • Якщо дозвіл відсутній, то діяльність забороняється.
 • Дозвіл отримати неможливо, бо відсутній механізм його отримання (Порядок №359, де був виписний необхідний алгоритм, не набрав чинності).
 • На сьогодні в Україні здійснювати аутстафінг на законних підставах неможливо.

Висновок: цей вид діяльності дозволений, але можливості займатися ним немає.

Саме тому аутстафінг – це ризикована діяльність з правової точки зору. Особи, що займаються цим видом бізнесу, повинні чітко усвідомлювати ризики.

 

Аутсорсинг та аутстафінг: в чому різниця

Не варто плутати аутстафінг з аутсорсингом. Під аутсорсингом слід розуміти передачу організацією певних видів діяльності іншій компанії на підставі договору.

Відмінності між аутсорсингом і аутстафінгом

Характеристики Аутсорсинг Аутстафінг
Предмет договору Виконання завдання (ведення бухгалтерського обліку, юридичне обслуговування таке інше). Надання кадрів (бухгалтерів, юристів таке інше).
Управління робочою силою Управління фахівцями лежить на менеджері компанії-виконавця, з яким спілкується представник замовника. Повне управління замовником працівниками в рамках укладеного договору.
Оплата праці Відрядна, погодинна або щомісячна, розподіляється всередині компанії-виконавця. Оплата здійснюється так само, як і у разі стандартного найму, виплачує її замовник.

Що потрібно зробити для того, щоб мінімізувати ризики?

 

При створенні аутстафінгової компанії потрібно стати на облік в Державній службі зайнятості. Дуже важливо правильно організувати всі договори/ працевлаштування працівників.

 

Не завадить бути в курсі актуальної судової практики з цього питання. Адже до сих пір судова практика не однозначна. Візьмемо як приклад справу № 640/1099/19, де були пройдені всі судові інстанції:

 

З наведених вище судових рішень випливає вказівка на документи, якими слід оформлювати аутстафінг. Проте навіть за умови правильного оформлення документів на компанію може бути накладене стягнення (і апеляційний суд визнав законність подібного стягнення).

 

Отже, компанії зараз здійснюють аутстафінг на власний страх і ризик. Допоки не будуть прийнять відповідні зміни в законодавство, до тих пір, так і буде лишатися.

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями