Меню

В українському законодавстві передбачений фінансовий захист дітей у разі, якщо їх батьки вирішили розійтися. Дитина до 18 років має право на матеріальну допомогу, навіть якщо батьки все ще у шлюбі, але з різних причин не живуть разом. Фінансово підтримувати повинен той з батьків, який мешкає окремо. 

Колишнє подружжя може самостійно домовитися про суму аліментів і підписати договір. Важливо засвідчити документ нотаріально. Якщо батьки залишаються у хороших стосунках, і готові добровільно допомагати з дитиною, договір як і раніше потрібний. Інакше, у разі потреби, буде набагато складніший довести виплачену допомогу дитині. Якщо мирно врегулювати питання не вийшло, стягнути аліменти можна через суд.

Що таке аліменти знають всі, але як їх правильно розрахувати, ні. Тому ми підготували статтю, яка допоможе повністю 
розібратися з питаннями щодо стягнення аліментів.

Визначаємо розмір аліментів у 2021 році 

З яких доходів виплачуються аліменти? 

При визначенні суми аліментів суд враховує доходи, які підтверджені документально: 

 • основна зарплата; 
 • премії; 
 • оплата роботи у позаурочний час; 
 • компенсація за невикористану відпустку; 
 • додаткові винагороди; 
 • винагороди за вислугу років; 
 • допомога з безробіття; 
 • пенсія; 
 • стипендія; 
 • доходи від підприємницької діяльності; 
 • орендна плата і інше. 

До уваги беруться доходи з депозитів.

Розмір аліментів на дитину не може бути меншим за половину прожиткового мінімуму. Так, в січні 2021 року це суми становили:

 • для дитини до шести років – 960 грн.;
 • з шести до 18 років – 1198 грн.

Мінімальні суми буде платити тільки безробітний. У інших випадках розмір аліментів залежить від офіційного доходу батьків і кількості дітей:

 • одна дитина – 25% від доходу;
 • двоє дітей – 33% від доходу;
 • троє дітей – 50% від доходу.

Наприклад, якщо зарплата становить 10 000 гривень, то на двох дітей аліменти – 3300 гривень. Наявність дітей від іншого шлюбу не зменшує зобов’язання з виплати мінімальної допомоги дітям. 

Аліменти не можна замінити на інші види фінансової допомоги. Наприклад, чоловік відмовлявся їх виплачувати, тому що відкрив банківський рахунок і переводив туди гроші на майбутнє дитини. Суд вирішив, що фінансові витрати на дітей відбуваються щомісяця, тому не зарахував альтернативу у вигляді накопичення грошей, у тому числі на депозиті.

Суму аліментів можна змінити в залежності від матеріального становища платника. Для цього слід звернутися у суд. Так, дівчина подала позов, щоб збільшити розмір аліментів. Колишній чоловік переїхав на роботу до Лондона, де його дохід зріс. Аліменти також можна платити в іншій валюті, але це потрібно вказати у заяві.

Є можливість отримати виплати з аліментів за минулий час. Для цього треба довести, що до звернення до суду ви вже намагалися стягнути аліменти, а другий з батьків уникав виплат.

Подаємо позов

Щоб заяву прийняли, важливо правильно її оформити. У позові вкажіть:

– назву суду. Звертатися слід до суду за місцем реєстрації відповідача – того з батьків, з якого вимагають платити аліменти, або за місцем реєстрації дитини.

– інформацію про відповідача: ПІБ, місце реєстрації, номер і серію паспорта, ідентифікаційний код;

– позовні вимоги: стягнути аліменти і в якому розмірі;

– суму позову: розмір аліментів і витрати на процес;

– розрахунок суми судових витрат. Вкажіть які гроші ви витратили на адвоката.

Пам’ятайте, що суму потрібно обгрунтувати: прикладіть до позовної заяви акти виконаних робіт і договір з юристом;

– обгрунтування своєї позиції;

– інформацію про те, чи намагалися ви домовитися до звернення у суд;

– перелік документів, які доклали до позову;

– вкажіть, що питання аліментів до цього не розглядався в іншому суді.

Звертаючись до суду, не потрібно платити судовий збір, це потрібно вказати в заяві.

Якщо не розписати всі пункти, заяву можуть повернути. До позову додайте копію вашого паспорта та ідентифікаційного коду; копію свідоцтва про народження дитини; довідку про реєстрацію місця проживання дитини; копії судового рішення про розлучення або свідоцтва про шлюб. Труднощі можуть виникнути з довідкою про доходи того з батьків, від якого ви вимагаєте платити аліменти. З нею допоможе адвокат. Також суд може витребувати виписку у бухгалтера з місця роботи відповідача.

До якого віку платять аліменти?

Аліменти сплачуються до повноліття дитини. Після 18 років існує окремий вид виплат. Якщо діти продовжують навчатися, другий батько компенсує частину витрат на освіту. Не має значення очно або заочно вчиться дитина, на контракті або бюджеті.

Батьки платять аліменти після повноліття дитини і до 23 років, і для їх призначення потрібно знову звертатися до суду. Сума аліментів буде відрізнятися від тієї, яку платили до цього, суд розрахує розмір аліментів заново. Найчастіше другий з батьків звертається до суду коли студент вчиться на контракті, і самостійно оплатити навчання складно. Якщо дитину виключили з навчального закладу, зобов’язання платити аліменти припиняється.

Крім аліментів, батько, який не проживає з дитиною, повинен фінансово допомагати в разі настання складних обставин: хвороби, інвалідність і т.д.

Відповідальність за несплату аліментів

Несплата аліментів має негативні наслідки: на суму боргу нараховується пеня. Штрафні санкції складають 1% від заборгованості і розраховуються з урахуванням кількості днів у місяці.

Після 2019 року суд змінив алгоритм підрахунку і тепер пеня нараховується на всю суму боргу. Наприклад, ви не заплатили 1000 гривень за листопад і грудень 2020-го. Вважаємо: (1000 +1000) * 61 * 0,01, де (61 – загальна кількість днів за листопад і грудень, а 0,01 – це 1%. Разом отримуємо 1220 гривень. Неправильно розраховувати пеню окремо за кожен місяць і складати.

Крім пені, борг по аліментах, як і інший неоплачений вчасно штраф, може стати причиною для заборони виїзду з країни. Також злісна несплата аліментів – це підстава для кримінальної відповідальності. У цьому випадку платник приховує доходи, змінює місце проживання і не інформує про це виконавця, або просто не платить аліменти на протязі трьох місяців.

Як дізнатися заборгованість з аліментів?

Боржників можна знайти у Реєстрі.

А точну суму боргу підкажуть у виконавчій службі.
Подписаться на новости
Получайте свежие новости на свой email
Поздравляем, вы успешно подписались на новости блога!

Висновки.

 1. Розмір аліментів в Україні залежить від доходу батьків і кількості його дітей
 2. Безробітні платять мінімальні аліменти: 50% прожиткового мінімуму для дитини
 3. Якщо платник аліментів почав заробляти більше, можна повторно звернутися до суду і збільшити розмір аліментів
 4. Якщо колишній чоловік ухиляється від виплат, з нього можна стягнути борг
 5. Якщо діти продовжують вчиться після повноліття, потрібно платити аліменти до 23 років
 6. Можна стягнути додаткові витрати на дитину, якщо вони викликані винятковими обставинами.

 

Коментарі:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями