Меню

Війна не скасовує право дітей на гідний рівень матеріального забезпечення. Проте воєнний стан вніс корективи в роботу багатьох державних структур, і це повпливало на виконання аліментних зобов’язань. 

В цій статті адвокати Mitrax детально пояснили принципові аспекти сплати аліментів під час війни.

Аліментні зобов’язання у воєнній час ніхто не скасував

Воєнний стан не звільняє від обов’язку платити аліменти. В разі утворення заборгованості буде нараховуватись пеня, а за ухилення від сплати аліментів передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. В цьому плані нічого не змінилося. 

Водночас банки мають розблокувати арештовані рахунки боржників – під час воєнного стану цими коштами можна буде знову вільно користуватись. Головне вчасно сплачувати аліменти. 

Також не забувайте зберігати всі квитанції. Так у разі необхідності ви зможете надати їх до ДВС та довести виконання своїх аліментних зобов’язань.  

Як оформити стягнення аліментів під час війни

Якщо ви вже отримуєте аліменти напряму від роботодавця платника, то для вас нічого не змінюється. Вам мають і надалі надходити виплати. Навіть якщо платника призвали до лав ЗСУ, за ним зберігається заробітна плата. Тому і розмір аліментів не змінюється. 

Для тих, хто не встиг подати на аліменти до війни, процедура їх оформлення дещо ускладнилась. Проте варіанти є. 

Примусовий порядок стягнення аліментів

Наразі отримати виплати через Державну виконавчу службу неможливо. Всі виконавчі провадження зупинені, а відповідний державний реєстр закритий. До останнього часу в більшості регіонів був також закритий Єдиний реєстр боржників. 

В таких умовах виконавці позбавлені можливості:

  • шукати джерела надходження коштів;
  • арештовувати рахунки боржників;
  • видавати довідки про розмір аліментної заборгованості;
  • продавати майно з торгів.

Так примусове виконання судових наказів або рішень суду про стягнення аліментів поки що недоступне. Проте навіть в умовах воєнного стану варто зробити всі дії, що передують відкриттю виконавчого провадження. Тоді за першою ж можливістю ви зможете стягнути аліменти з платника, а не витрачати час на попередні процедури. 

Судовий порядок стягнення аліментів

Незважаючи на війну, більшість судів працює. Нагадаємо, що позовна заява про стягнення аліментів подається до суду за вашим зареєстрованим місцем проживання чи перебування або за зареєстрованим місцем проживання чи перебування боржника. Тобто ви маєте право обирати, до якого суду звертатись. 

Якщо ваші суди знаходяться в «гарячих точках» і не працюють – їх функції виконуватимуть суди, які наближені до вас територіально. Наприклад, функції кількох судів в Запорізькій області наразі виконує Дніпропетровський районний суд. 

Дізнатися, чи працюють суди у вашому регіоні ви можете на офіційному сайті суду або за телефонами, що там вказані. 

Коли ви визначилися із судом, ви можете подати позов або заяву про видачу судового наказу. Другий варіант набагато простіший – займає менше часу та не потребує виклику сторін.

Але отримати судовий наказ можна лише якщо ви просите стягнути аліменти в наступних розмірах:

  • не більше ¼ доходів платника на 1 дитину або ⅓ на 2 дітей та ½ на 3 дітей;
  • сума бажаних аліментів не перевищує десяти прожиткових мінімумів на одну дитину відповідного віку. На березень 2022 року для дитини до 6 років така сума становить 21 000 грн, а для дітей від 6 до 18 років – 26 180 грн.

Нагадаємо знов, що виконати судове рішення або наказ зараз неможливо. Але маючи ці документи на руках, ви зможете при першій нагоді оформити стягнення аліментів. Щоб отримати бажаний вердикт суду, рекомендуємо звернутися до юриста. Він допоможе підготувати обґрунтовану заяву або позов, а також зібрати необхідний пакет документів.

Договірний порядок стягнення аліментів

За умови адекватності платника та нормальних стосунків з ним, домовитись про добровільну сплату аліментів – це найкращий варіант. 

Зафіксувати вашу домовленість варто у письмовому договорі, який засвідчується нотаріально. Знайти нотаріуса в безпечних регіонах нескладно. Також  з 7 березня 2022 року нотаріуси можуть посвідчувати такі договори не на спеціальних бланках, а на звичайному папері. 

Розробку договору про аліменти радимо довірити досвідченому юристу. Він допоможе якнайкраще захистити ваші інтереси та досягти бажаної домовленості.   

Комментарии:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями