Меню

Наразі право на аліменти діє так само як і в мирний час. Адже війна жодним чином не скасовує обов’язку утримувати дитину. Проте бойові дії, окупація та інші тяжкі реалії ускладнили отримання виплат. 

З цієї статті ви дізнаєтесь, як стягнути аліменти на дитину, якщо батько за кордоном або на окупованих територіях. 

 

Стягнення аліментів, якщо чоловік за кордоном

Якщо «аліментник» виїхав з України та не виконує своїх зобов’язань, ви все одно можете стягнути з нього виплати. Для цього є два шляхи. 

Перший – це отримати рішення українського суду про стягнення аліментів і виконати його в країні, де проживає ваш боржник. 

Другий шлях полягає в отриманні рішення про стягнення аліментів безпосередньо в країні проживання боржника. Поговоримо про обидва способи більш детально.

 

Шлях 1: отримати судове рішення в Україні, а виконати за кордоном      

Спочатку вам необхідно звернутися з відповідною позовною заявою до українського суду. В цій статті ми детально розібрали, як стягнути аліменти під час війни в судовому порядку. 

Припустимо, що позитивне рішення суду вже у вас на руках. Саме час звернутися до найближчого територіального управління юстиції – ваша взаємодія з органами іноземної держави проходитиме через Мін’юст.

Вам необхідно подати:

 • клопотання про визнання та виконання рішення суду про стягнення аліментів, адресоване компетентному органу іноземної держави – бланк такого клопотання можна завантажити з Інструкції про виконання в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном;
 • копія рішення суду та довідка про те, що воно набуло законної сили;
 • копія протоколу засідання суду;
 • довідка про те, що боржник був належно повідомлений про судовий розгляд та не з’являвся на судових засіданнях;
 • довідка про невиконання вашого рішення суду в Україні.

Документи подаються двома комплектами: українською мовою та з перекладом на офіційну мову тієї країни, де ви хочете виконати рішення.  

Крім того, корисно буде передати в Мін’юст будь-яку додаткову інформацію про боржника. Наприклад, про його майновий або сімейний стан. В пригоді стануть будь-які відомості, які допоможуть встановити його місцеперебування та виконати рішення суду. 

Якщо ви все оформили правильно, то впродовж місяця Мін’юст передає ваші документи компетентному органу іноземної держави. Про хід та результат справи вас будуть інформувати письмово. 

 

Шлях 2: отримати рішення про стягнення аліментів в іншій державі 

Якщо у вас немає рішення українського суду про стягнення аліментів або ви бажаєте переглянути розмір виплат – варто звертатися за відповідним рішенням до держави, де живе боржник. 

Це також робиться через Мін’юст. Для цього ви подаєте:

 • заяву про стягнення аліментів  – її бланк ви також можете завантажити з додатків до Інструкції про виконання в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном;
 • засвідчену копію документа, що підтверджує родинні відносини між боржником та дитиною;
 • нотаріально засвідчене доручення, яке дозволяє органу іноземної держави діяти від вашого імені. 

Як ви розумієте, неправильне оформлення або помилки в документах суттєво ускладнять вашу справу. Тож радимо звернутися до кваліфікованого сімейного юриста. Він проаналізує вашу ситуацію, знайде найкращі шляхи вирішення та допоможе швидше отримати аліменти на дитину, якщо батько за кордоном.

 

Отримання аліментів під час війни, якщо боржник залишився на окупованих територіях

Це найскладніша ситуація. Через тимчасову окупацію в деяких регіонах припинилися виплати аліментів. Адже якщо виконавча служба, через яку йшли платежі, опинилася на непідконтрольній території – вона, скоріш за все, не функціонує. 

Мін’юст у своєму Роз’ясненні щодо аліментних зобов’язань під час воєнного стану від 1 квітня 2022 року зазначив, що на тимчасово окупованих територіях заборонено відкриття виконавчих проваджень і примусове виконання судових рішень.

В цьому випадку доведеться чекати звільнення територій. Або іншого рішення від держави. 

Проте якщо у вас ще немає судового рішення чи наказу про стягнення аліментів, ви можете його отримати. Тоді у вас буде все необхідне, щоб його виконати і стягнути аліменти, як тільки з’явиться можливість. 

 

Аліменти від держави – що це таке і як оформити

Це тимчасова допомога, яка призначається у випадках, якщо:

 • рішення суду про стягнення аліментів не виконується через ухилення боржника або відсутність у нього коштів чи іншого майна;
 • місце перебування одного з батьків невідоме;
 • один з батьків перебуває в місцях позбавлення волі, на примусовому лікуванні, визнаний недієздатним, щодо нього здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на строковій військовій службі.

Цією можливістю можна скористатися, якщо вам взагалі невідомо, де наразі перебуває «аліментник» і з ним немає жодного зв’язку. Проте доведеться отримати документ від органів внутрішніх справ про те, що місце проживання (перебування) боржника невідоме.   

Аліменти від держави призначаються у розмірі не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Точний розмір становитиме різницю між 100% прожиткового мінімуму та середньомісячним сукупним доходом вашої сім’ї з розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців. 

В допомозі відмовляють, якщо ваш сукупний дохід перевищує 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. 

Щоб отримати аліменти від держави, потрібно підготувати та наступні документи:

 • заява;
 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • довідки про реєстрацію місця проживання (перебування) дитини та одержувача допомоги;
 • декларацію про доходи та майновий стан сім’ї.

Залежно від підстави звернення за допомогою, вам знадобляться додаткові документи. Це можуть бути:

 • повідомлення від органів внутрішніх справ про те, що місце перебування боржника не встановлено;
 • рішення суду чи виконавчий лист про стягнення аліментів з боржника;
 • довідка від виконавчої служби про несплату аліментів впродовж останніх 6 місяців;
 • довідка про перебування боржника в місцях позбавлення волі чи на примусовому лікуванні, визнання його недієздатним і т.д.

Далі пакет документів подається до місцевих органів соцстраху, місцевих рад або до ЦНАПу. Рішення про призначення вам допомоги приймуть за 10 календарних днів. Жодних адміністративних зборів сплачувати не потрібно.

Щоб дізнатися, як краще отримати аліменти саме у вашому випадку – зверніться до кваліфікованого сімейного юриста. 

Коментарі:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями