Меню

АПК – економічно привабливий бізнес для рейдерів, оскільки в активах безцінний ресурс – земля. Попри активну боротьбу з незаконними захопленнями, для підприємств в агросекторі з’являються нові загрози. Особливо це буде актуально після 2020 року, ослабленого тривалим карантином і економічною кризою.

У сучасних реаліях рейдерство – успішний і прибутковий бізнес, який спеціалізується на нелегальному захопленні підприємства і його майна. Найчастіше під такий удар потрапляють бізнеси економічно привабливі – з високою рентабельністю. Одним з таких є АПК, оскільки в активах безцінний ресурс – земля. Попри активну боротьбу з незаконними захопленнями, для підприємств в агросекторі з’являються нові загрози. Особливо це буде актуально після 2020 року, ослабленого тривалим карантином і економічною кризою. Власники підприємств направили всі свої сили на боротьбу з наслідками пандемії.

Агрорейдерство сьогодні

Спектр дій рейдерів в АПК до 2020 року укладався в кілька відпрацьованих сценаріїв:

 1. “Чорні” реєстратори. За рахунок державних реєстраторів, які мають ключі доступу до реєстрів, рейдери могли відбирати землю та власність компанії, просто переписуючи їх на інші організації або людей. Перед такими незаконними діями, як правило, застосовувалася підробка документів – виправлення дат, внесення фальшивих даних і підписів. Щоб заплутати сліди, дії ретельно планувалися – рейдери спільно з реєстраторами виконували цілий ланцюг дій. Таким чином вони заплутували сліди, і у власника залишалося мало шансів на повернення своєї земельної ділянки, активів або іншої власності.
 2. Тиск через кримінальне провадження. Щоб отримати доступ до землі, через корумповані силові структури порушувалася кримінальна справа. Під час якої на земельну ділянку або на іншу власність накладався арешт. У випадку з землею рейдери отримували можливість зібрати урожай. Після жнив такі виробництва закривалися або відправлялися в архів.
 3. Фізичне захоплення. Самовільне захоплення – дуже поширене явище. В один день власник або орендар ділянки міг на ньому виявити організовану групу людей, які займаються збором врожаю.

Тригери 2020 року

Ключовий момент, який закладає тенденції боротьби з рейдерами, – прийняття антирейдерських законів. Законопроект №1056-1 був спрямований на посилення відповідальності за порушення реєстраційних процедур. З набранням чинності цього закону боротьба з рейдерством придбала нові правові інструменти:

 • Були скасовані акредитовані організації, які надавали послуги з реєстрації майнових прав, – саме вони виступали головним джерелом незаконних записів у реєстрі;
 • Реєстраційні дії тепер повинні проводитися за місцем знаходження майна – це звужує можливості “лояльних” до рейдерів реєстраторів;
 • Державна реєстрація майнових прав проводиться одночасно з нотаріальною дією – тепер для зміни відомостей про підприємство в держреєстрі необхідні підписи учасників юридичної особи;
 • Для державних реєстраторів вводиться багатофакторна аутентифікація – доступ до реєстру має кілька рівнів захисту;
 • Власники агробізнесу тепер можуть відслідковувати всі реєстраційні дії в режимі реального часу – про це їх зобов’язані негайно сповіщати державні реєстратори. Стежити за статусом своєї компанії і власності також можна через спеціальнийсервіс.

Попри вжиті заходи, які, здавалося б, повинні зменшити кількість рейдерських атак, аналіз даних ресурсу Опендатабот за 2020 рік вводить в замішання – за 8 місяців їх було зареєстровано 606. Це рекордна цифра за останні 5 років, яка свідчить про те, що кількість рейдерських захоплень виросла в 2,5 рази порівняно з 2015 роком. При цьому з усіх зареєстрованих справ до суду доходять лише 43%. Про катастрофічну ситуацію в Україні свідчать дані Світового рейтингу захисту прав власності – країна знаходиться на 109 місці з 129 країн.

З цього випливає, що незважаючи на вжиті заходи й антирейдерський закон, у загарбників залишилися ефективні методи по віджиму підприємств – більше того, були розроблені нові механізми атак.

Що чекати агробізнесу в 2021?

Нові методи рейдерських захоплень

З появою антирейдерського закону рейдери направили значну частину своїх ресурсів на захоплення корпоративних прав. Це відкрило їм масу нових можливостей по віджиму цінної власності – зокрема, землі.

Найбільш уразливими стають ті бізнеси, де 100%, 75% або більше 51% статутного капіталу або акцій зосереджено в одних руках – це збільшує ризик потрапити в поле зору рейдерів.

Для багатьох власників і керівників 2020 рік став переломним – оскільки був введений карантин. Це призвело до тотального переходу всіх сфер життя в онлайн. Саме тому все частіше тепер застосовується чорний піар через ЗМІ та соцмережі – громадськість стала частіше стежити за новинами, які публікуються в мережі, тому нею легше маніпулювати через веб-ресурси. Карантин показав, що “розгін” інформаційної хвилі в мережі може бути досить ефективним – причому не тільки в цілях чорного PR. Якщо керівництво або власник компанії буде грамотно використовувати веб-ресурси у своїй роботі, це дозволить отримати максимальну користь – створити здоровий імідж підприємства, отримати підтримку громадськості. У свою чергу, громадський резонанс дозволяє вийти на новий рівень комунікації з силовими структурами, політичними силами. З такими компаніями рейдерам впоратися важче, оскільки при спробі захоплення такий напад неминуче приверне увагу суспільства.

Директори, які не люблять публічності й уникають її, у новій реальності стануть найбільш вразливими. Адже, якщо вчасно не працювати над своєю репутацією й іміджем, це створює ризики – і ризики чималі. Таких керівників легше змістити. Проти них легше організовувати атаки в інформаційному полі.

Непублічні керівники і їх підприємства набагато частіше стають метою чорного піару, адже проти них легше налаштувати громадськість.

Для этого рейдеры вовлекают как гражданские организации, так и политические силы — для комплексного давления на суды.

Підписуйтеся на юридичні новини
Отримуйте свіжі новини на свій email
Вітаємо, ви успішно підписалися на новини блогу!

Інша тенденція, якій сприяла пандемія, – несвоєчасна реакція уповноважених органів на сигнали про рейдерські атаки. Через низку обмежень вони не можуть вчасно обробляти всю отриману інформацію та приймати відповідні заходи. Нестабільна ситуація затяглася на невизначений час, а основний тягар щодо захисту власності перейшов на власників агропідприємств – така тенденція буде актуальна, як мінімум, і на початку 2021. Сюди ж варто включити й затягування справ у антирейдерській колегії – це дозволяє рейдерам зробити кілька перереєстрацій, щоб ускладнити власникові будь-які заходи з протидії та поверненню свого майна.

Сьогодні, з урахуванням звуження ринку «чорних реєстраторів» і внаслідок подорожчання таких послуг, визначення судді / слідчого судді стали трендсеттерами в питаннях рейдерства. Наприклад, з останньої практики, на підставі незаконної ухвали слідчого судді про «призупинення дії рішення державного реєстратора» був видалений запис про право власності клієнта на нерухоме майно та зареєстрований за третіми особами. Чому ухвали судів? Можливість застосовувати різноманітні формулювання в резолютивній частині, винесення та виконання за один день, перекладання всієї відповідальності з бенефіціарів схеми на суди, – маса переваг.

Закон про ринок землі, який почне діяти з 1 липня 2021?

Після зняття мораторію був прийнятий Закон про ринок землі, який набуває чинності 1 липня 2021 року. Він дозволить з 2023 року продавати землю сільськогосподарського призначення не тільки фізичним, але й юридичним особам, з діючими обмеженнями:

 • до 100 га для фізичних осіб;
 • до 10 тис. га юрособам.

Питання щодо права іноземних компаній на покупку землі залишається відкритим – передбачається, що воно буде вирішене на референдумі.

З виходом у цивільний оборот масиву землі можна очікувати появу нових випадків агрорейдерства.

Як захистити свій бізнес аграріям у 2021: 5 основних рекомендацій

Щоб не допустити вилучення землі або підприємства, я рекомендую дотримуватися таких порад:

 1. Забезпечити постійний моніторинг змін у реєстрах. Зробити це можна через сервіс Опендатабот, який можна налаштувати для оповіщення в месенджерах.
 2. Усунути ризики усередині організації. Необхідно провести юридичний аудит на виявлення слабких місць організації для подальшого виключення. На що дивитися?
 • Структура володіння корпоративними правами, у тому числі установчі та внутрішні корпоративні документи;
 • Структура володіння рухомим і нерухомим майном;
 • Структура управління бізнесом.
 • Фінансові та бухгалтерські документи.
 • Контрагенти та відносини з ними.
 • Система безпеки.

Чітко структурувати всі процеси підприємства, визначити посадові обов’язки, подбати про конфіденційність даних.

 1. Піклуватися про конфіденційність. Положення про конфіденційність недооцінюються сучасними підприємцями і, попри всю складність використання таких доказів, існує цілком реальна судова практика на користь бізнесу. Рекомендуємо стандартно додавати 2-3 судових кейса для ознайомлення під час підписання співробітниками угоди про конфіденційність, щоб не здавалося, що це не працює.
 2. Не допускати концентрації майна в одній юридичній особі, інакше високий ризик відібрати все за 1 раз. Набагато складніше й дорожче змінити дані в 5 юридичних осіб, зареєстрованих, наприклад, у різних містах.
 3. Проводити роботу над репутацією та стежити за інформаційним полем. Більшість власників недооцінює важливість публічних заходів. Рейдерам буде складніше застосовувати проти вас один з найпопулярніших методів захоплення – чорний піар, спрямований на знищення репутації власника та підприємства.

Перш за все варто пам’ятати, що гарантованого захисту від рейдерських атак немає. Не існує й універсальних методів боротьби з загарбниками – усе залежить від конкретної ситуації. Але існує практика превентивних заходів, яка дозволяє мінімізувати ризики. Важливо правильно підібрати фахівця, який має досвід в антирейдерській практиці, може виявити всі слабкі місця бізнесу та прийняти конструктивні рішення щодо зміни їх статусу.

 

Матеріал підготовлений спеціально для Аgroportal.ua 

 

Коментарі:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись і стеж за свіжими публікаціями